Вие сте тук: Начало
Повече от 260 учители 95 години с дух и сърце са работили и работят за успеха на повече от 28000 гимназисти, учили под покрива на първата Гимназия на нашия град, чийто достоен приемник е ПМГ "Св. Климент Охридски".
Тук са учили Павлето (художник) и поета Анастас Стоянов, актьорите Пламена Гетова и Ивайло Герасков, Йорданка Благоева - спортист номер 1 на високия скок и др. Тук е учил акад. Цветков - създател на храните за космонавти и акад. Ячко Иванов - световен специалист в областта на нанотехнологиите и още 2 академици и 11 професори. Ученици на ПМГ работят в големите научни институти в Лозана, Мюнхен, Магдебург, Хюстън, Берлин и Силиконовата долина в областа на физиката, медицината, биологията и информатиката. Гордеем се и с първия златен медал за България от Международната олимпиада по Информационни технологии на Александър Коларски.
Двама наши ученици са носители на Национална диплома за отличен успех и постижения на национални и международни състезания - Александър Димитров (в област физика) и Зорница Здравкова (в област химия и биолоия).
Това е една пулсираща жива щафета на поколения, при която всяко от тях дава своя принос и дописва историята на града и училището.
Община Монтана изпълнява успешно проект BG16RFOP001-1.026-0001 „Модернизиране на образователна инфраструктура в областта на предучилищното и училищното образование”
Общата стойност на проекта е 8 674 723.59 лева, от тях безвъзмездна финансова помощ от програмата е 8 458 516.03 лева, а съфинансирането от бенефициента община Монтана е 216 207.56 лева.
Въз основа на проучване на архивни документи е доказано по безспорен начин,че началото на съществуването на Фердинандската непълна смесена гимназия е поставено през 1915 г. със закон на царя и министъра на просветата №2545/04.03.1916г.
Гимназията става пълна смесена /за учениците от IV до VIII клас / през 1943г.
На 13.03.1947г. е направена първата копка на основите на сегашната сграда на училището, а на 13.02.1957г. училището се нанася в новата сграда.
Свети Климент Охридски е роден в Югозападна България около 840 г. Данните за живота му преди неговтата дейност в България са оскъдни. Те се намират в две гръцки жития: "Пространното житие на Климент Охридски" от Теофилакт Охридски и "Кратко житие на Климент Охридски" от Димитър Хоматиан.
Ние сме застанали на прага
между детството и зрелостта.
ПМГ е нашата опора
в тези трудни времена.
През 1992 г. по предложение на Комисията по културата Общински съвет Михайловград решава да преименува 57 улици, 2 площада, 2 училища и 15 ЦДГ. Кино „Георги Димитров” /днес дискотека „Клеопатра”/ е преименувано в кино „Свят”.
В един от докладите на Римския клуб, отнасящ се до образованието със заглавие: „Няма граници за знанието”, се изтъква необходимостта обучението да се превърне в „изпреварващо”, вместо съществуващото „изоставащо”, което се „влачи на опашката на действителността, не може да я догони и само помага на хората да приемат вече станалото”.
А как е в ПМГ...
Обучението по чужди езици (английски и немски език) в ПМГ „Св. Климент Охридски” – Монтана се извършва от висококвалифицирани специалисти с модерни обучаващи системи.
Английският език се изучава от пети клас интензивно и най-масово поради спецификата на училището. Обучението по информатика и информационни технологии изисква отлично владеене на английски език, тай като не само софтуерните продукти са изпълнени на английски език, но и добрата справочна литература е на този език.